BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de Kürtler Olacak

13 Mart 2016 184 views 0

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine Kürtler’i de dahil edeceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Temsilcisi de Mistura, Kürtler’in Cenevre’ye katılımı ve Suriye’nin geleceğine ilişkin sorulara yanıt bulunacağını söyledi.

Staffan de Mistura, “Suriyeli Kürtler, Suriyelilerdir, bu nedenle Suriye’nin geleceğine ilişkin görüşmelere katılmalılar, tıpkı Hıristiyanlar, Aleviler, Şiiler ve sıkça görüşmelerden uzak tutulan Sünniler gibi. Hepsi orada olmalı. Kürtleri görüşmelere katmanın bir yolunu bulacağız, çünkü bu çok önemli bir sinyal olur” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nden talimat aldım, herkes dahil edilmeli” diyen temsilci, Kürtler için davetlerin hazırlanıp hazırlanmadığı sorusuna ise “bunun için doğru zamana ve yaklaşıma ihtiyacın olduğu” cevabını verdi.

Cenevre’ye Türkiye Engeli !

Daha önce yapılan Cenevre görüşmelerinde Kürtlerin Rojava yönetiminin katılmaması için yoğun diplomatik girişimlerinde bulunan Türkiye Kürtler‘in Cenevreye katılmalarını önlemişti.

Ahrur Şam örgütü gibi oluşumlara yeşil ışık yakan Ankara, Kuzey Suriyede (Rojava) etkin olan Pyd‘nin Cenevre görüşmelerine katılmasına karşı çıkıp kırmızı çizgi haline getirmiş durumda.

Öte yandan, Suriye görüşmelerinin yeni aşamasına katılmak için yola çıkan Şam delegasyonu da Cenevre‘ye vardı. Sputnik‘in Cenevre‘deki muhabirinin aktardığına göre, Suriye‘nin Birleşmiş Milletler Elçisi Beşar Caferi liderliğindeki heyet, kente ulaştı.

(Al Jazeera)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ